DOLAR 8,2577
EURO 10,0454
ALTIN 486,144
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 18°C
Az Bulutlu
MANŞETLER TÜMÜ

İlçe Halkına Şok Haber Parka İcra Geldi

İlçe Halkına Şok Haber Parka İcra Geldi
17.04.2021
A+
A-

Ağrı’nın Patnos ilçesi Yeni Mahallede bulunan Osmanlı Parkı icra yoluyla satılıyor. Patnos Belediyesi’nin borcundan dolayı icralık olan Osmanlı Parkı icradan satışa çıkarıldı.

Patnos Belediyesi‘nin borcundan dolayı Osmanlı Parkı icra yoluyla satılığa çıkarıldı. Patnos ilçesinin güzide tek parkı olan Osman Parkı, Şehrin tam kalbinde olan bir yerdir. Bu parkın satılmasını istemeyen Patnos halkı kara kara düşünmektedir.

15 Eylül  2020 tarihinde Patnos Belediyesinin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Belediyemize ait şehrimizin can damarı olan Osmanlı Parkı geçmiş döneme ait borçlardan dolayı 15.09.2020 tarihinde icra kanalı ile satışa çıkarılmış belediye yönetimimizin çabaları sonucu satış iptal edilmiştir. Şehrimizde belediyemize ait mevcut yeşil alan ve parkların korunması ve yeni park alanlarının oluşturulması için gerekli tüm çabanın gösterileceğini kamuoyuna saygıyla bildiririz. “sözlerine yer verilmişti.

İşte yeniden icra yoluyla satılığa çıkan  Osmanlı Parkının satış detayları;

PATNOS
İCRA DAİRESİ

2019/530 ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
Taşınmazın Tapu Kaydı: Ağrı ili, Patnos ilçesi, Yeni mahallede bulunan 598 ada 6 parsel numarada, borçlu adına kayıtlı bulunan, 3935,36 metrekare miktarlı arsa vasıflı taşınmazın,6955/395536 payına isabet eden kısım olan 69,55 metrekare hariç, geri kalan hisselerin tamamının birleştirilmek suretiyle birlikte kullanılması nedeniyle, toplam, 3865,81 metrekaresi satışa çıkarılmıştır.

Taşınmazın İmar Durumu: Taşınmazın yola terki bulunmamaktadır. Tapu kayıtları zemin durumları ile uyuşmaktadır. Taşınmaz halihazırda çay bahçesi olarak kullanılmaktadır. Patnos Belediye Başkanlığı’nın 23/10/2020 tarihli yazısına göre, taşınmazın bulunduğu alan, mevcut ağaç dokusu dikkate alınarak tabii zemin veya tesviye edilmek için yeterli derinlikte toprak örtüsü olması ve standartları sağlaması kaydıyla, otopark ve havuz ile açık spor ve oyun alanı, umumi hela, 1 katı H:4,50 metreyi ve taban alanı kat sayısı toplamı 0,03’ü geçmemek kaydıyla, sökülüp takılabilir malzemeden yapılmak kaydıyla, açık çay bahçesi, büfe, pergole, kameriye, muhtarlık, güvenlik kulübesi, sporcu soyunma kabinleri, taksi durağı, trafo güvenlik tesislerinin yapılabileceği, kentte yaşayanların yeşil bitki örtüsü dinlenme ihtiyaçlarının karşılandığı alanlar hükmüne göre yapılaşmaya gidilebileceği belirtilmiştir. Taşınmaz halihazırda park olarak kullanılmakta olup, yukarıda yazılı hususlar dışında yapılaşmaya müsait değildir. Uygulama imar planı içinde park olarak kalmaktadır.

Taşınmazın Özellikleri: Taşınmazın tapu kaydının arsa vasıflı olması nedeni ile taşınmazın bedeli arsa olarak belirlenmiştir. Taşınmaz geometrik olarak dikdörtgene yakın ve topoğrafa olarak düz bir alana sahiptir. Taşınmaz üzerinde Osmanlı parkı adında bir park ve parkın içinde 1 adet kafeterya, 1 adet wc, 1 adet depo binası, 1 adet yapay şelale ve şelale içinde mescit olarak kullanılan bölüm ile parkın ortasında bir adet havuz bulunmaktadır. Parsel üzerinde bulunan kafeterya yaklaşık olarak 110 metrekare, wc-depo binası 90 metrekare ve mescit 25 metrekare boyutlarındadır. Bu binaların 5-10 yıllıktır. Taşınmazın yakınında yapılar olup, yoğun bir yapılaşma alanında bulunmaktadır. Taşınmaz ticari işletmelerin yoğun olduğu bir konumda bulunmaktadır. Tespit itibariyle arsa değeri, emsal mukayesesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2020 yılı yapı yaklaşık değerleri dikkate alınarak yapılmıştır. Kafeteryanın, şelalenin ve wc+deponun yapı sınıfı 2 B’dir. Taşınmaz üzerinde çam, meşe vb. ağaçların olduğu görülmüş olup, bu ağaçların herhangi bir ticari maksatla dikilmediği, taşınmaza yeşillik ve gölgelik katması ve süs olması amacıyla dikildiği anlaşıldığından ve bu tip ağaçların kesilmesi ve satılmasının Orman İl Müdürlüklerinin izni ile olduğundan bu ağaçların ekonomik değeri bulunmamaktadır. Bu nedenle ağaçlar, taşınmaza kıymeti takdir edilirken dikkate alınmamıştır.

Arsanın Bedeli: 12.946.790,08 TL Kafeteryanın Bedeli: 67.650,00 TL
WC-Deponun Değeri: 55.350,00 TL Şelalenin Bedeli: 15.375,00 TL
Taşınmazın Toplam Değeri: 13.085.165,98 TL
Kıymeti 13.085.165,98 TL ?
KDV Oranı
 %18
1. Satış Günü 24/05/2021 günü 14:00 – 14:05 arası
2. Satış Günü 21/06/2021 günü 14:00 – 14:05 arası
Satış Yeri : Patnos Adalet Sarayı İcra Müdürlüğü Odası Patnos/Ağrı

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı iletesim masrafları alıcıya aittir. Tellâliye resmi, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilden mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/530 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.24/03/2021 (İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/769236/emlak/arsa/agri-patnosta-icradan-satilik-park-bahce

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.